PETE SEEGER
Do výčtu několika významných představitelů country muziky USA, které jsou zde uvedení, by se asi nedostal. Má však nespornou zásluhu na rozvoj county muziku u nás. K tomu však dojdeme později.
Peter Seeger, spíše známý jako Pete Seeger, byl levicový americký folkový zpěvák a politický aktivista, autor folkových písní a protestsongů 50. a 60. let 20. století. Byl i sběratel lidových písní.
Narodil se 3. května 1919 v New York a zemřel 27. ledna 2014.Jeho otec Charles Seeger byl muzikolog. Sourozenci Mike Seeger a Peggy Seegerová byli také hudebníci. On sám vystudoval sociologii na Harvardově univerzitě. V roce 1943 se oženil s Toshi-Aline Ohta.
Jak je vidět, muzika ho obklopovala a měl v rodině silnou oporu. V roce 1935 jej otec vzal s sebou na festival lidové hudby v Severní Karolíně, a to jej zaujalo tak, že roku 1938 zanechal studia sociologie a vydal se na tramp po USA. Chtěl získat vlastní zkušenosti, jak se žijí i prostí lidé.
30. a 40. letech, po absolvování Harvardovy univerzity, poznal mnoho zajímavých muzikantů a byl jimi ovlivněn. Byli to např. Woody Guthrie a Leadbelly. Stal se zakládajícím členem folkových skupin "The Almanac Singers" a "The Weavers". A právě s druhou skupinou - "The Weavers" zaznamenali největší úspěch v 50. letech. Pro svoje levicové smýšlení byli zařazeni na černou listinu v době McCarthyho honu na komunisty.
V roce 1958 zahájil svoji sólovou kariéru a byl znám především svými písněmi jako je "Kladivo", "Turn, Turn, Turn" a "We Shall Overcome". Tu poslední písničku se zpívala a zpívá i u nás a známe pod názvem "Jednou budem dál". Je to písnička, která byla založena na spirituálu. V 60. letech napsal první verzi školy hry na pětistrunné banjo "How to Play the Five-String Banjo", která se stala základem pro mnoho hráčů na banjo.
V roce 1966 se stal spoluzakladatelem organizace "Clearwater", která upozorňovala na znečištění řeky Hudson a pracovala na jejím vyčištění. Součástí jejich úsilí bylo v roce 1969 spuštění šalupy stejného jména, která se pak plavila po řece jako učebna a laboratoř. Byl to tedy jeden z prvních, kteří bojovali za znečišťování zeměkoule.
Byl znám svými komunistickými názory, které zastával ve 30. až 40. letech. Političtí oponenti ho nazývali hanlivými jmény, jako např. "Stalinův kanárek". Jeho příznivci ho nazývali "Americká ladička" či "Živý svatý". Komunistickou stranu USA opustil v roce 1950, šest let před tím, než Chruščovovo odhalení Stalinova kultu osobnosti způsobilo masový odliv členů. Stal se antistalinistou, ale zachoval si levicové názory.
V roce 1964 odehrál několik koncertů v Československu. Zaznamenal zde veliký úspěch a jeho vystoupení je právem pokládáno za jeden z impulsů pro rozvoj české folkové a country scény. Koncert v Praze byl nahrán firmou Supraphon a LP deska vyšla v roce 1966 v Gramofonovém klubu.
Nejznámější písně, které napsal, jsou "Where Have All the Flowers Gone", který měl silnou protiválenou tématiku. U nás ji známe pod názvem "Řekni, kde ty kytky jsou" a "If I Had a Hammer" ("Kladivo"), které byly a stále jsou zpívány mnoha zpěváky na celém světě.
Několik jeho nahrávek :
- Where Have All the Flowers Gone? "Řekni, kde ty kytky jsou". Sílný protiválečný song ...
- Turn, Turn, Turn . Nahrávka z roku 1966, kde ji zpívá spolu s Judy Collins
- Worried Man Blues . Nahrávka s Johnny Cashem ..
- Guantanamera. Nahrávka, kterou Seeger zpívá ve španělštině ...
- If I Had A Hammer. Hodně známá písnička, která má i pěkný český text ...
- This Land is Your Land. A na závěr "Ta zem je tvá zem", hodně z vás si tu písničku zná či si ji dokonce zazpívá. Je to nahrávka ze závěru jeho kariéry ..