• image one
  • image two
  • image three
  • image four
  • image five

PACIFIK

Countryová, trampská a folková hudební skupina Pacifik vznikla roku 1971. Skupinu vznikla na základech bývalých hudebních skupin "Drnkači" a "Mantrap". Skupinu založil Tony Linhart spolu s manželi Helenou a Václavem Maršálkovými. K nim se pak přidal Jiří Cipro a zpěvačka Hana Veselá-Sýkorová. Později se přidává i sólový kytarista Miloš Tůma. první LP Velrybářská výprava Vznikla tak „zahajovací“ sestava kapely. Jeden z otců zakladatelů, kapelník Tony Linhart, patří bezesporu mezi nejvýraznější české autory a osobnosti tohoto žánru. Od té doby "Pacifik" patří ke stálicím české folkové a country scény, na které úspěšně působí dodnes.

Pětičlenná kapela se vydává na pražské kolo Porty 1971 a svými čtyřmi písněmi měli úspěch. Jedna z nich byla i ta dosud nejznámější z jejich tvorby. Tím začalo jejich dlouholeté působení na naší hudební scéně.

"Pacifik" si začal budovat svou popularitu a koncert stíhal koncert. V Portě 1972, přestěhované do Sokolova, zvítězil v kategorii Moderní trampská píseň a od té doby se v povědomí lidí definitivně zařadil k čistě trampským kapelám. Navzdory dalšímu vývoji skupiny.

Hned následující rok byl pro "Pacifik" označit za velice úspěšný. Vyhrál "Portu" v Litomyšli a s písněmi "Velká vlaková loupež" a "Poraněný koleno" i "Autorskou Portu" v Hostomicích u Bíliny. Ta první písnička je už dnes málokdy slyšet, ale druhá se stále s úspěchem hraje.

Na pražském Výstavišti začínaly podvečery s názvem „Setkání u srubu“. "Pacifik" v nich vystupoval s Pepou „Buřtem“ Braunem a Červánkem. Poprvé tam bylo 20 lidí. Za rok už jich bylo okolo 800. „Setkání u srubu“, jak se tomu říkalo, se přejmenovalo na „Country podvečery“ a pokračovalo vždy v létě až do roku 1990.

"Pacifik" se podílel v roce 1975 na vzniku desku "Písně dlouhých cest" a stále funguje jako amatérská kapela. skupina Pacifik dnes V jejich složení dochází v prběhu let ke změnám. V roce 1980 přichází sólový kytarista Pepa Blažejovský (dříve Taxmeni), který přebral místo Miloše Tůmy. S ním chytá "Pacifik" druhý dech. Pepa totiž přichází i s písněmi "Džínová láska" a "Hej kočí", které se objeví na prvním pacifickém LP pojmenovaném "Velrybářská výprava". LP mělo mimořádný ohlas. Změny však nejsou u konce, kapela přibírá Vladimíra Vodvářku (také ze skupiny Taxmeni) na foukací harmoniku, bubeníka Petra Šplíchala. U basy vystřídá Jiřího Cipra miláček publika Otakar Janovský, známější pod jménem „Bandaska“. Tímto se však kompletně mění dosavadní zvuk "Pacifiku". To už s nimi zpívá Helena Maršálková, kterou později nahrazuje Marcela Výborská.

Po roce 1986 "Pacifik" postupně vydává několik singlů a zapojuje se do projektu "Trampská dvorana". Písně "Zlatý údolí", "Vyznání", "První dáma country", "Táhnu dál" mají úspěch.

Jejich další pouť po hudební scéně nebyla jednoduchá, ale kapale vydržela až do současné doby, aby rozdávala radost nejen svým příznivcům.

V průběhu let do konce roku 2005 vydali 18 LP či CD. První byl již zmíněn= LP "Velrybářská výprava" a potom následovaly "Stopy sešlapenejch bot" rok 1991, "Vleká vlaková loupež" 1993, "Džínové lásky Heleny Maršálkové" 1994, "Ztracený tratě Marcely Voborské" 1995, "Když příjdou chvíle" 1995, "Tulácký amulet" 1996, "Oheň, voda,vítr" 1997 a další. Vedle toho se podíleli na řadě společných projektů, stovky vystoupení před živým publikem, ale i v rozhlase či TV. Na různých akcích a festivalech ...

Většina jejich písniček je stále živá. Kdo by neznal třeba "Blátivou cestu", Velrybářskou výpravu", Džínovou lásku", "Zlatý údolí", "Oregon", písničky s indiánskou tématikou "Malý velký muž", "Blízko Little Big Hornu", "Poraněný koleno" a mnoho dalších.

Současné personální složení bylo Tony Linhart – kytara, zpěv (kapelník), Helena Maršálková – zpěv, Martina Nová – zpěv, Honza Frühwirt – kytara, zpěv.

Smutná zpráva - Tony Linhart bohužel na začátku ledna 2021 zemřel, ale věřme, že jeho muzika žije dál.

Několik ukázek :

ZPĚT NA STRANU "TRAMPSKÉ PÍSNIČKY"