JIMMIE RODGERS
Jimmie Rodgers, vlastním jménem James Charles Rodgers, se narodil v roce 1913 a stal se světově známým jako „smutný jódler“ a „zpívající brzdař“. Je označován za otce country hudby, ačkoli jeho nahrávací kariéra trvala pouhých šest let. Byl jako první uveden do Country Music Hall of Fame, ale dlouho po smrtí - až v roce 1961.
Rodgers vyrůstal ve velice chudém prostředíl Již tak špatná situace se zhoršila tím, že již ve čtyřech letech přišel o matku. Od čtrnácti let pracoval podobně jako jeho otec u železnice. V jeho životopise se říká, že pracoval jako železniční dělník. V těch letech železnice byla stále v etapě bouřlivého rozvoje a okolo ní se setkávali různé skupiny rozličných národností a pletí barev, a to bylo i zdrojem jeho inspirace. Zejména hudba černochů a jmenovitě blues ho očarovala.
Vzpomínkou na působení u železnice jsou i některé z jeho písniček. Jen namátkou – „Čekání na vlak“, „Brzdařovo blues“ …
Rodgersovi se postupně horšilo zdraví a po chronickém zápalu plic mu lékaři zjistili tuberkulózu. V roce 1924 byl nucen hledat snazší práci a pokusil se živit hraním a zpěvem. Jeho toulavý způsob života se však příliš nezměnil. Až 4.srpna 1927 přišel počátek změny alespoň v materiálním zabezpečení. Toho dne totiž nahrál v městě Bristol v Tennessee pouze za doprovodu své kytary první dvě skladby na gramodesku pro firmu Victor Records (později RCA). Jednalo se o jižanskou ukolébavku Sleep Baby Sleep (česky:Spi děťátko spi) a jeho vlastní píseň Soldier’s Sweetheart (Vojákovo děvče). Shodou okolností zde ve stejné době (jenom o jeden týden dříve) nahrávali také Carter Family a všechny tyto písně pak vyšly v říjnu. Vložená fotka je právě z té doby - z roku 1824.
Všeobecně se konstatuje, že právě Jimmie Rodgers a Carter Family jsou dva základní sloupy, na kterých stojí dnešní country muzika.
Rodgers zaznamenal okamžitý úspěch a ještě do konce roku nahrál další skladby. Některé z nich vycházely jako postupně číslované Blue Yodel, ale získávaly i své druhé názvy. První z číslovaných skladeb - Blue Yodel No. 1 je dodnes znám jako "T for Texas". Písničku si můžete přehrát. Je v seznamu na konci povídání.
Obvykle natáčel sám, ale spolupracoval i s dalšími hvězdami. Zahrál si i členy Carter Family. Zajímavá je jeho nahrávka se Sarou Carter, kterou najdete ve výběru písniček dole.
Jeho jódlování a písně, jejichž obsahu a upřímnému pojetí ostatní rozuměli, ho proslavily natolik, že ve výsledku ve své době prodal více desek než slavný operní tenorista Onrico Caruso. A to více to byl větší úspěch, protože se to odehrávalo v čase hluboké hospodářské krize.
Bohužel se jeho chudé dětství i onemocnění promítlo negativně do jeho charakteru. Jak rychle získané peníze Rodgers získal, tak je i rychle utrácel díky neopatrnosti a občasnému velikášství. Prohrával hodně peněz v kartách. Postavil si přepychovou vilu v Texasu a několika přepychovými auty.
Byl si dobře vědom toho, že je vážně nemocný a postupně omezoval koncertní vystoupení a spíše nahrával na desky. Koncem dubna 1933 jel naposledy nahrávat do New Yorku. Do nahrávacího studia mu postavili lůžko a zde také nahrál posledních 12 písní. Poslední nahrávku Fifteen Years Ago Today (česky: Dnes před patnácti lety) dokončil dva dny před smrtí. Ve studiu nakonec i zemřel.
Za svůj život napsal více než 110 písní a řada z nich se hraje dodnes. Výrazný byl i podíl jeho písniček na prosazení country hudby v 60. letech minulého století v Československu, kde hrála jeho hudbu s přeloženými texty např. skupina Grenhorns.
Vedle písniček, které již byly zmíněny v textu jen několik dalších nejznámějších. Některé písničky mají i odkazy s nahrávkami :
- Blue Yodel No 1 (T For Texas)
- Waiting for a Train - Čekání na vlak.
- Mother Was a Lady
- Why There's A Tear In My Eye. Jde o nahrávcu z roku 1931, kde zpívá se Sarou Carte.
- California blues
- The Singing Brakeman . Česky "Zpívající brzdař" což byla jeho další přezdívka. Nahrávka je zajimavá také tím, že ji Rodgers hraje s kapelou a je trochu inklinuje k dixielandu.
- In the Jailhouse Now, kterou znáte v podání Waldy Matušky jako "To všechno vodnes čas".
K odkazu Rodgerse se přihlásili v dalších letech mnozí interpreti country hudby jako jsou Ernest Tubb, Hank Snow, Hank Williams starší, Merle Haggars a další..
A nakonec pro ty, kteří umí anglicky nahrávka o jeho životní pouti, která je doložena dobovými fotografiemi, krátkými filmovými záběry, a to vše podbarveno muzikou Jimmiho Rodgerse. Na video se můžete podívat, i když anglicky neumíte. Je podmalováno řadou dobových fotek a krátkých filmových záběrů, které samy o sobě jsou zajímavé.