• image one
  • image two
  • image three
  • image four
  • image five

COUNTRY V ČESKU

I když občas zazněla v radiu či u táborového ohně písnička, která by se dala zařadit do této kategorie, tak to bylo před rokem 1949 výjimka.

Až v tomto roce založil Jiří Fallada s Josef Dobešem (později steelkytarista u "Greenhorns") skupina Rangers a Wiktorem Wagnerem, trampskou skupinu "Soubor Americké Lidové Písně" (SAL), který jako první začal hrát americkou country. Později se skupina přejmenovala na "LUKA" podle obce Luka pod Medníkem.

S ohledem na tehdejší politickou situaci však taková hudba neměla "na růžích ustláno". Nedostala prostor na koncertech, v radiu či později v TV. Hrálo ji jen několik skupin muzikantů spíše jen pro sebe a úzký okruh přátel.

Svým způsobem je paradox, že jedním z rozhodujících impulzu pro vnik skupin hrajích country, bylo pozvání známého písničkáře Pete Seegera z USA. Pete Seeger byl totiž tehdejšímu režimu blízký tím, že zpíval protestsongy proti vládě USA a válce. Seeger v roce 1964 odehrál několik koncertů v Československu, kde však vedle těch protestsongů zazněla i country . Seeger zaznamenal u nás veliký úspěch. Jeho vystoupení vysílala i Česká televize a komentoval je tehdy Pavel Bobek. Koncert v Praze byl nahrán firmou Supraphon a LP deska vyšla v roce 1966 v Gramofonovém klubu a LP bylo okamžitě rozebráno.

Ještě v témže roce vzniká skupina Rangers. Skupinu založili společně Milan Dufek, Antonín Hájek, Jiří Haler, Pavel Fáček a Jiří Veisser, když měla zpočátku název "Hillbilly Western". Již z názvu vyplývá, že navazuje na muziku amerických osadníků z 20.let minulého století.

Stále velkým pojmem v country muzice je kapela "Greenhorns", která vznikla v roce 1965. Svými nahrávkami skupina Greenhorns ovlivnili už několik generací country a bluegrassových hráčů. V základní sestavě byli Jan Vyčítal (kytara), Josef Šimek (mandolína a kytara, někdy též i dobro), Marko Čermák (pětistrunné banjo, kytara), Petr Bryndač (housle) a Jiří Fallada (basa). Co jméno, to pojem.

Významných podílem k rozvoji county hudby přispěl "Country Beat Jiřího Brabce", což byla česká hudební skupina seskupená okolo pianisty, skladatele a aranžéra Jiřího Brabce, která svého času byla jednou z nejznámější a dokonce koncertovala i v USA. Jako jedna z prvních u nás se věnovala tzv. moderní country hudbě, resp. country-beatu. Vedle toho však hrála i běžnou pop-muziku.

Konec sedmdesátých let byl ve znamení bouřlivého rozvoje country. Rodí se další a další kapely. Z těch nejznámějších - "Fešáci" rok 1967, "Taxmeni" 1970, "Pacifik" 1971 ...

Country se stále hraje, ale zdá se, že je to muzika, která osloví spíše starší a střední generaci. Mladí mají již jiné idoly. No, ani v hudbě se vývoj nedá zastavit. Škoda ...

Country muziku můžete slyšet denně v radiu, když prim má rozhlasové vysílání, které má country v názvu - "Country radio", můžete ji však slyšet na "Blaníku" a v dalších stanicích. Doufejme, že to ještě nějaký čas vydrží."

Pokud vám country muzika něco říká, tak se můžete podívat na dva zajímavé zdoje na internetu. Jsou to „Nashville Starts“ a dalším je www.countryworld.cz. Jen upozornění - pokud se budete chtít vrátit na tyto stránky, potom musíte použít šipky v levém horním rohu monitoru.