• image one
  • image two
  • image three
  • image four
  • image five

GOSPEL

Gospel je hudební žánr, který je založen na dominantní úloze vokálů. Texty jsou náboženské povahy, zejména křesťanské. Dalšími odvozenými styly jsou např. současný gospel, tzv. „černý gospel“, nebo „moderní křesťanská hudba“ (Contemporary Christian Music, Praise & Worship).

Zpočátku šlo jen o zpěv. Později se přidávaly jednoduché hudební nástroje. Nyní již většina forem gospelu jsou většinou gospel - zpívající věříci Hammondovy varhany, piano, bicí nástroje a basová kytara. Stále oblíbenější se také stává elektrická kytara. Není však neobvyklé, že zpěv je doprovázen jen na varhany či v poslední době na klávesový nástroj, kdy na něj hraje kněz, který káže a je zároveň i předzpěvákem.

Gospely vznikaly tak, že se černošští otroci scházeli na veřejných prostranstvích, kde společně zpěvem vyjadřovali své pocity. Gospel vznikl v první čtvrtině 20. století minulého století v černošských kostelech ve Spojených státech. V této době rasové segregace se gospel vyvíjel ve dvou větvích – černošské a bílé. I když ostrá hranice se ve druhé polovině 20. století postupně smazávala, je stále patrná i dnes.

V obou dvou větvích existovali interpreti, kteří zpívali jen o náboženských tématech (jako např. Mahalia Jackson), ale i interpreti, kteří zpívali jen o světských věcech a vystupovali v nočních klubech (např. Sister Rosetta Tharpe, Golden Gate Quartet). Existovali i tací, kteří obě témata míchali dohromady (jako např. The Jordanaires, The Blackwood Brothers, Al Green nebo Solomon Burke).

Pro nás je důležitou skutečností, že první zpěváci i autoři country muziky vyrůstali v prostředí, kde slyšeli hrát gospely. V některých případech to byli černoští muzikanti, kteří jim byli vzorem i učitelem. Byl to třeba i případ Hanka Williamse.

Cestu do světa však tato hudební forma nalézá těžce. Snad je to i tím, že vyžaduje poměrně velkou skupinu dobrých zpěváků a v lepším případě i nábožensky založených. Podmínka dobrých zpěváků je v tomto případě obvzláště důležitá, protože gospel je založen na harmonickém vícehlasém zpěvu, a to ne každý dokáže. V Evropě se hraje především ve Skandinávii a je několik gospelových sborů v Polsku a zřejmě i jinde.

Přesto u nás existuje několik skupin, které gospel aktivně provozují. Jde o skupiny pod patronací občanského sdružení "Gospel train". Jde třeba o brněnský soubor "Touch of Gospel" , který pořádá i koncertní akce. Další je Gospel Generation, který působí v Jablonci a Liberci. Nejde však o něco, co by bylo obecně známo.

Je to přitom nádherná muzika, kterou můžete slyšet či vidět jen občas. Především jde o její nahrávky na různých nosičích či v televizi. Pro ty, kteří ji neznají, si ji mohou poslechnou v několika ukázkách dole. Česká televize natočila pořad "Zuzana Stirská a Gospel Time", který se najde v archivu ČT a můžete si ho přehrát. Doporučuji, je to pěkná věc.

ZPĚT NA STRANU "NAVAZUJÍCÍ STYLY"