• image one
  • image two
  • image three
  • image four
  • image five

CWRKOT

Kapelu "BG Cwrkot" (název vymyslel Petr Brandejs) založili bratři Petr a Pavel Brandejsovi v roce 1989. "Cwrkot" byl pokračováním kapely "Bukanýři", která hrála zhruba od roku 1984 a věnovala se převážně trampským a vodáckým písničkám, bluegrass kapela Cwrkot popř. tzv. trampgrassu. V "Bukanýrech" hráli všichni zakládající členové "Cwrkotu" s vyjimkou Honzy Lžičaře, který sbíral zkušenosti v bigbeatových kapelách na Rychnovsku.

Vedle bratrů Brandejsových byli na začátku ještě Petr Týfa (kytara a zpěv), Honza Lžičař (madolína a zpěv a Vráťa Stára (foukačky a zpěv). A aby to byl kompletní obrázek, tak Pavel Brandjs hrál na kontrabas a Petr na banjo.

Kapela se od okamžiku vzniku orientoval na bluegrass. Zpočátku se hrály zejména písničky tehdejších hvězd české scény. Postupně, zejména po příchodu Milana Leppelta, se začínají kopírovat zámořské vzory, které stály u zrodu bluegrassu v USA. Tedy kapely hrající to, čemu se dnes říká tradiční nebo také dřevní bluegrass. Tento druh bluegrassu také zůstal vzorem kapely až do dnešních dní.

Kapela stále ještě vystupuje. Je logické, že tu dobu se v ní vystřídala řada znamenitých muzikantů, z nichž mnozí patří mezi špičky naší (nejen) bluegrassové scény. Připomeňme si některé z nich: Milan „Stranger“ Leppelt (banjo, kytara a zpěv), Tomáš „Hroch“ Peroutka (dobro, zpěv), Jan „Hombre“ Lžičař (kytara, mandolína, zpěv), Jirka Králík (housle, zpěv) a další ...

"BG Cwrkot" odehrál stovky festivalů, koncertů, klubových vystoupení nebo country bálů v Čechách, na Moravě i bluegrass kapela Cwrkot Slovensku. Do zahraničí se kapela dostala poprvé v roce 1992, kdy vystupovala v "Nashville Country Clubu" v německém Hannoveru. Ve stejném roce získala třítýdenní angažmá v "Go West klubu" hotelu Hirschen ve švýcarském Curychu. Kromě Německa a Švýcarska slyšeli kapelu mnohokrát také bluegrassoví fanoušci v Holandsku, Polsku, Belgii a samozřejmě na Slovensku.

Z hlediska zahraničních výjezdů mají vyjimečné postavení průkopnické zájezdy do Norska, které pro "Cwrkot" mnohokrát obětavě zorganizoval kamarád Dagfinn Pedersen, veliký bluegrassový nadšenec. Pokud jde o bluegrass, bylo Norsko zemí nepolíbenou, v celé zemi byl třeba jediný pětistrunný banjista, který hrál s asi třemi nebo čtyřmi místními uskupeními. Chlapci z "Cwrkotu" zde odvedli kus práce, nejen na festivalech a klubech, ale i jako lektoři na dílnách. Dnes žije bluegrassová muzika v Norsku vlastním životem a množství nadšených muzikantů především mladšígenerace dává naději dalšího růstu popularity.

Jinou zajímavou zkušeností bylo třináct let stálého angažmá v klubu "U starýho rebela" ve Sloupnici u Litomyšle. Kapela zde, kromě letní sezóny, hrála každý měsíc a pravidelně si na svá vystoupení zvala hosty. Ve Sloupnici se vystřídaly desítky kapel a večery byly plné pěkné muziky.

Kapela nahrála za dobu své existence celkem sedm alb, tedy kolem stovky skladeb. Prvním bylo album "Strahov session" z roku 1995, v roce 1998 Thank you. Scruggs & Flatt. Na základě novoročního zájezdu v roce 2001 po Holandsku "Live in Holland", "The Evening at the Old Rebel Pub" v roce 2004. S menším časovým odstupem přišlo album "Hear that sound" v roce 2012 a v roce 2017 zatím poslední "A better way".

ZPĚT NA STRÁNKU "BLUEGRASS U NÁS"