HANK WILLIAMS
Hank Williams, vlastním jménem Hiram King Williams, se narodil v roce 1923. Byl to americký zpěvák, kytarista a skladatel písniček. Je to legenda a ikona country music a rockenrollu začátku 20.století. Na druhé straně to byla rozporuplná osobnost. Jeho osud se podobá jiné velké legendě tohoto hudebního stylu „Zpívajícímu brzdaři“ Jimmiemu Rodgersovi. Oba prožili poměrně krátké období slávy, oba se neuměli vyrovnat se svým fenomenálním úspěchem a život obou skončil dost předčasně.
Hank pocházel z velmi prostých poměrů. Otec byl strojvedoucím na alabamské železnici, maminka chodila hrát do kostela na varhany. Jeho největším učitelem hudby byl potulný černý kytarista a zpěvák Rufus“Tee Tot“ Payne, s nímž trávil celé dny na nádraží v městě Greenwill. Právě Payne dával Hankovi první lekce hry na kytaru výměnou za jídlo. Dá se říci, že Hank hudebně vyrostl na základech blues a gospelu. Už v devatenácti letech utekl ze školy a živil se jako hudebník na divokých venkovských tancovačkách.
Hank Williams vytváří skupinu Hank And Hazzy´s Driftin´ Cowboys (se Smithem “Hezzy” Adairem). Šlo o doprovodnou skupinu muzikantů, kteří s ním objížděli jednotlivé koncerty. Její složení nebylo stabilní. Často docházelo k obměnám podle nálady a situace okolo Hanka. Bylo to v období II.světové války a několik členů doprovodné skupiny bylo aktivováno.
Byla to složitá doba a okolnosti nijak dobře nepříspěly k dobré pohodě zpěváka. Došlo to dokonce tak daleko ze v období 1942 až 1944 aktivní činnost přerušuje. Hlavní důvod byl alkohol, ale zřejmě tam byly i drogy.
V roce 1943 potkává Hank svoji budoucí ženu Audrey Mae Shepard a následující rok si ji bere za manželku. Audrey se stala členkou jeho kapely, zpěvačkou a příležitostní hráčkou na kontrabas. Spolu s Hankem nazpívala řadu známých duet. Měla i další role - stala se také manažerkou svého muže a porodila mu syna Randall Hanka Williamse.
Po válce se zdálo, že nastávají lepší časy. V roce 1946 podepisuje skladatelskou smlouvu s firmou Acuff / Rose a stává se úspěšným skladatelem. První vlastní úspěšné nahrávky vycházejí v letech 1947 - 1948 (např. Move It Or Over nebo Lovesick Blues). V r. 1949 úspěšně vystupuje v Grand Ole Opry. Přes opětovné problémy s alkoholem má další hity, např. Jambalaya (1952).
Především alkohol byl i příčinou rozchodu manželů, ke kterému došlo v roce 1952. Stalo se to poměrně krátce před Hankovou smrtí. Zemřel na následky celkového alkoholického a jiného zdravotního vyčerpání v jednom ze svých pěti cadillaců 1.1.1953.
Navzdory jeho bouřlivému životu byli jeho posluchači ochotni zapomenout na všechny jeho prohřešky, když ho slyšeli zpívat. Hrál a zpíval téměř výhradně pouze vlastní písničky. Jeho písně nebyly nikterak originální ani po textové, ani po hudební stránce. Ani jeho hlas nebyl nikterak výjimečný. Byl to však kytarista a zpěvák, který zpíval skutečně od srdce a s velkou vervou o tom co dobře znal. Zpíval tak, že mu byl každý posluchač schopen uvěřit, že to a o čem zpívá, je čistá pravda a nic než pravda. Byl to dokonale autentický lidový typ prostého zpěváka z hor, prototyp obyčejného muže z amerického jihu.
V roce 1983 se posmrtně jeho skladba Your Cheatin´ Heart dostává do dvorany slávy (při udělování Grammy). Další Grammy dostala v r. 1990 píseň There´s A Tear In My Bear.
A na závěr několik jeho nejznámějších hitů :
- Old Country Church
- I'M SO LONESOME I COULD CRY (1949)
- Cold Cold Heart Je to video sice mizerné kvality, ale zajímavé je tím, že bylo natočené necelý rok před jeho smrtí.
- Blue Eyes Crying In The Rain V nahrávce nejen zpívá, ale je tam i krátký úvodní dialog. Tuhle melodie asi znáte.
- The Great Judgement Morning Vzorová ukázka písničky, kterou mají lidé rádi.