BLUEGRASS U NÁS
Bluegrass u nás nemá dlouhou tradici. Začátek byl v šedesátých letech minulého století, kdy se podařilo překonat politickou izolaci Československa a pronikly k nám ve větší míře informace a hlavně ukázky folku, country music, ale i o bluegrass z USA a z dalších zemí. Velmi k tomu přispělo i turné amerického folkového zpěváka Pete Seegera a jeho návštěva Prahy v roce 1964.
Byly to opravdu pionýrské časy, ve kterých vznikala naše představa o bluegrassu. Mísila se vlastní představa a zkušenosti získané hraním a zvukem českého westernu a trampské písně, s tím co jsme dokázali odposlechnout z desek. Někdy vzniklo i velice zvláštní spojení - tzv. trampgrass.
Na vložené fotce je skupinové foto z Banjo Jamboree 2005, které se konalo v Čáslavi.
Tradiční bluegrassové skupiny, které spontánně vznikaly, hrály bluegrass prakticky intuitivně. Na základě odposlouchaným písničkám z radia či desek. O o náročných pravidlech bluegrassu se toho moc nevědělo. Nebyly školy, nástroje, struny, kapodastry - zkrátka skoro nic.
Velkou zásluhu na rozvoji bluegrassu má celá řada muzikantů a kapel. Banjo je pro bluegrassovou muziku jeden ze základních nástrojů. Dobrých kytaristů u nás již v té době bylo hodně, ale s banjem to bylo jiné. Dlouho se u nás hrálo na čtyřstrunné banjo až právě Pete Seeger ukázal pětistruné banjo. Uchvátilo to výborného muzikanta Mirko Čermáka, který si dokonce, jako řada dalších u nás, postavil takové banjo sám a nejen, že se na něj výtečně naučil hrát, ale také vydal školu, která se se stala učebnicí pro celé generace banjistů u nás. Marko Čermák jako jeden z prvních u nás hrál na banjo třemi prsty tzv. Scruggsovým stylem. V roce 2007 obdržel Marko Čermák jako teprve druhý Evropan a teprve čtvrtý neameričan cenu za mimořádný přínos bluegrassové muzice od IBMA - Mezinárodní bluegrassové asociace.
Velkým přínosem byl bluegrassový festival "BANJO JAMBOREE", který zorganizoval východočeská kapela "Větráci" z Kopidlna s tím, že tam budou mít kapely a jejich banjisté možnost nejen si zahrát, ale i předat si své zkušenosti, sehnat nové desky, struny, nástroje, ale také i navázat svá nová přátelství. Nakonec se ukázalo, že to byl první bluegrassový festival nejen u nás, ale i v Evropě. Festival "Banjo Jamboree" se mnohdy stal osudem pro lidi, kteří bluegrass milovali a zde i muzikantsky vyrostli. Je možné konstatovat, že se tato přirozená hudební škola osvědčila. Na základě úspěchu "Banjo jamboree" vznikly i další festivaly a akce, které tak pomohly rozvoji bluegrassu v Česku.
Festival "Banjo Jamboree" prošel za dlouhé roky existence svým vývojem, a to i včetně úspěchů, ale i dílčích neúspěchů. První, skoro dvě dekády, "kvetl" v Kopidlně, na krátkou dobu byl přechodně ve Strakonicích, aby se opět vrátil do Kopidlna. Od roku 2002 se přemístil do Čáslavi, kde získal dobré zázemí a diváky.
Ze známých hudebních skupin u nás začaly hrát bluegrass byli "Greenhorns", kteří zpočátku hráli především písničky s velice podařenými překlady především Honzy Vyčítala (Rovnou, tady rovnou, Zatracenej život, Oranžový express ..). Vnik skupiny je datován do roku 1964. Další takovou skupinou byli "Poutníci", kteří vznikli v roce 1970. V roce 1978 vnikla v Plzni výtečná kapela COP, která sklízí stále velké úspěchy na koncertech, v radiu či v TV.
Bohužel už neexistuje skupina "Blanket", kde působil jeden z nejlepších českých bluegrassových textařů Petr Kůs. Dále je potřeba jmenovat například skupinu "Farmáři" (Jablonec), "Chomouti" (Praha), "Katalog" (Ústí nad Labem), "Kyvadlo" (Jihlava), "Průdušky" (Teplice), "Modrotisk", BG Cwrkot", BlueGate" a mnoho dalších. V dnešní době u nás existuje zhruba ke dvěma stovkám bluegrassových kapel. O několika z těch kapel se dozvíte podrobnosti včetně i ukázek z jejich tvorby v "rozklikávacím" menu.
Moc se u nás o tom nemluví, ale právě hráči na banjo mají jméno nejen u nás, ale i v zahraničí. V nově založené soutěži o nejlepšího hráče na světe "World Virtual Bluegrass Banjo Contest 2020" vyhrál v roce 2020 Čech - David Benda. A ještě jeden velký světový úspěch v roce 2020 - na bluegrasovém koncertu v Praze, které organizoval Rosťa Čapek (jinak výborný stavitel jak banja, tak i mandolíny, o které je zájem na celém světě) vzniklo CD "Doyle Lawson & Quicksilver Live in Prague". CD bylo Mezinárodní bluegrassovou asociací (IBMA) vyhlášeno nejlepším bluegrassovým albem roku 2020.
O bluegrassovém dění nejen u nás se více dozvíte na na webu "Bluegrassové asociace v ČR" Z něho je i podstatná část textu ve webu.
Dalším zajímavým odkazem je odkaz na "Banjo Jamboree". Festival, o kterém je řeč i v textu výše.