CAJUN A ZYDECO
Cajun má základ v oblastech USA a Kanady, kde žila a žije silná populace francousky mluvících obyvatel. Dokonce Francouzi nazývají tuto hudbu jako „Music cadienne“. Tedy Kanadskou muzikou. Územně je to rozsáhlá oblast, která prochází středem USA od Luisiany až do Kanady.
Má základ v creolské a zydeco hudbě. Creolové jsou potomci především francouzských a španělských přistěhovalců. A vliv obou etnik se promítl do hudby, která je plná rytmů a melodických prvků.
Cajun je muzika, která ve svém začátku neměla velké nástrojové obsazení. Šlo jen o akordeon a housle. Později se k nim přidal kovový triang. Má jednoduchou melodii v jedné oktávě. V tomto složní se drží základní rytmus a melodie. Vedle akordeonu je tu důležitá úloha houslí, které časté hrají dva tóny najednou.
Hrál se především při domácích oslavách, na tancovačkách a přátelských setkáních. Dnes jsou to i koncerty, kde vystupují ti nejlepší z nejlepších.
Tato forma hudby existuje od začátku 20.století. U zrodu byl z tanečních stylu waltz a two-step, který se tančí ve 2/4 taktu. Pokud budete mít zájem vidět, jak se two-step tančí, tak se podívejte na poslední poslední odkaz dole.
První gramofonové nahrávky jsou z mezidobí 1920 – 1930, tedy ze stejné doby jako u country music. Je to logické. V té době totiž se s produkcí gramofonový desek začalo.
Mezi nejvýznamnější představitele toho stylu patří Amédé Ardoin, Canray Fontenot, Wade Frugé (vynikající houslista), Desey Segur či Breaux Brothers.
I cajun hudba se rozvíjela. Od roku 1940 se začaly používat i další hudební nástroje. Především kytara, baskytara a bicí. Takovou muziku hrají příkladně Lawrence Walker, Aldus Roger, Iry LeJenne a skupina The Basin Brothers Band. Do cajunu přicházejí prvky z dalších hudebních stylu jako jsou folk, blues, jazz či bluegrass.
Cajun "přežil" do dnešní doby, i když se od původní podoby dost změnil. Dokládá to nejen vložený obrázek, ale i nahrávky dole. A když si "zalistujete" na internetu, tak jich najdete desítky.
A "Zydeco"? To je muzika, která vychází z creolské hudby, ale je v ní patrný vliv blues a rythm-and blues. Samotný název „Zydeco“ má pocházet z afrického západního pobřeží, odkud přicházeli do Ameriky černoši.
- Breaux Freres-Ma Blonde Est Partie. Je slyšet, že písnička je "šmrcnutá" šansonem ..
- La Valse Du Bayou Plaquemine - Breaux Freres 1935 ( Breaux Brothers ). Opravdu letitá původní nahrávka ..
- Amedee Breaux - Acadian Two Step ( Breaux Brothers ). Ukáza two-stepu ...
- Cajun Music: Savoy Family Band - Port Arthur Blues. Cajun, jak se hraje dnes. Docela se to dá poslouchat ..
- Mamou Hot Step - Jesse Lege and Friends at Augusta Cajun Week 2016
- Al Berard and the Basin Brothers, Old Wagon. Poslední ukázka moderního cajunu ..
- "Zydeco a Pas Sale", Jeffery Broussard & the Creole Cowboys. To je písnička ve stylu "zydeco". Všimněte si, že původní valcha na praní prádla prošlo do nové podoby ..
- Zydeco & Whiskey River Jitterbug Dancing in Breaux Bridge. Video je zajímavé tím, žže potvrzuje, že zydeco se hraje i na pouličních slavnostech a také ukazuje, jak se tančí ...