• image one
  • image two
  • image three
  • image four
  • image five

FOLK ROCK

Folk rock neboli folkrock je hudební směr, který vznikl počátkem 60. let elektrifikací amerického folku - začal tedy využívat elektrické kytary, klávesy (později) a další nástroje využívající zesilovače a zvuková zkreslení, fotka auta, s kterým začínala kapela The Birds také se zde začaly objevovat hudební skupiny, které se nebály použít i bicí. Tento styl své znění sice zásadně pozměnil, ale jen co se týče zvukového vyjádření, hudebně zůstal stejným, folkovým, hudebním stylem s názvuky lidové hudby a rockovým rytmem nebo zaujetím. Ovlivnil spoustu hudebních prvků a stal se jedním z nejvýznamnějších autorských zdrojů americké populární hudby.

The Byrds je kapela, která je průkopníkem tohoto hudebního stylu. Byla založena v roce 1964 v Los Angeles. Začátkem 60. let nahrála skupina pod jménem Jet Set několik neúspěšných singlů. Po příchodu Chrise Hillmana a přejmenování na The Byrds se v roce 1965 podařilo hudebníkům nahrát velmi úspěšné album Mr. Tambourine Man, na kterém skloubili lyriku Boba Dylana a melodiku Beatles. Byrds byli průkopníky folkrocku, což dokumentuje sérii úspěšných singlů z let 1965–1967 např. „Turn! Turn! Turn!“, „Eight Miles High“, „So You Want to Be a Rock 'n' Roll Star“ a „My Back Pages“. Na svém vrcholu, v polovině šedesátých let, patřili The Byrds k jedné z nejvýznamnějších skupin amerického rocku. Byli průkopníky folkrocku, reggae rocku a prorazili cestu stylu country rocku, jejich následovníky byli např. američtí Eagles.

Jednou z dalších známých kapel hrající tuto muziku byla Crosby, Stills, Nash and Young. Byli známí pro své složité vokální harmonie, bouřlivé vztahy uvnitř kapely a vliv na hudbu a kulturu. Hned jejich první album Crosby, Stills & Nash bylo vydáno v květnu 1969 se stalo hitem.

Bob Dylan a Neil Young jsou dalšími interprety, kteří si folkrock osvojili, pomohli ho popularizovat a dali mu další podobu.

Bob Dylan je především písničkář s ohromným rozsahem, který procházel řadou hudebních žánrů. fotka Boba Dylana Ještě při svých studiích na střední škole začal s rock and rollem, ale svoji bohatou muzikanstsou cestu začal folkem. Jeho první gramofonové album se skládalo s folkových, bluesových a gospelových písniček. V roce 1962 se napsal písničku "Blowin´in trhe Wind", kterou se proslavil do celého světa a svého času se zařadila na 14 místo světového žebříčku nejlepších písniček všech dob. Měli byste ji znát, protože má i českou verzi. Konečně - můžete si ji dole otevřít a poslechnout. Ke konci roku 1964 a v roce 1965 se Dylanovo vystupování a hudební styl rapidně změnily s tím, jak se přeměnil z předního soudobého písničkáře folkové scény ve folkrockovou hvězdu popmusic. U folkrocku však neskončil. Jeho životní cesta byla velice složitá, ale zároveň i úspěšná.

Někteří další známí představitelé folkrocku - Van Morrison, Bruce Springsteen, Simon & Garfunkel, Leonard Cohen, Suzanne Vega, Cat Stevens, Mumford and Sons, Atalyja. Kdo se jen trochu o tento hudební žánr zajímá, tato jména zná. Stejně jako v případě Boba Dylena i oni však hrají a zpívají i další hudební styly.

Každý z nich by si zasloužil podrobnější informace, ale to je nad rozsah této práce. Tak alespoň něco o dvojici světově proslulých zpěváků Simon a Art Garfunkel, kteří jsou známí pod společným jménem Simon & Garfunkel. Potkali se na základní škole v roce 1953, když spolu vystupovali ve školní hře Alenka v říši divů (Simon jako Bílý králík, Garfunkel jako kočka Šklíba). Simon a Garfunkel patřili mezi nejpopulárnější umělce 60. let a k jejich nejznámějším písním patří The Sound of Silence, Mrs. Robinson, Bridge over Troubled Water a The Boxer. Jsou držiteli několika cen Grammy, byli uvedeni do Rock and Rollové síně slávy a Long Island Music Hall of Fame (2007). V roce 2004 časopis Rolling Stone zařadil Simona a Garfunkela[1] na 40. místo svého seznamu 100 největších umělců všech dob. Od rozpadu dua v roce 1970 se oba zpěváci několikrát sešli ke společnému koncertu. Nejznámější byl Koncert v Central parku, který přilákal 500 000 lidí.

Bruce Frederick Joseph Springsteen (* 23. září 1949 Long Branch, New Jersey), zvaný „The Boss“, je americký rockový a folkový zpěvák, kytarista a multiinstrumentalista, který dlouhodobě spolupracuje se svou kapelou E Street Band. Ve Spojených státech prodal více než 65 miliónů alb, celosvětově pak přes 120 miliónů nahrávek. Obdržel také řadu ocenění, včetně dvaceti Cen Grammy, dvou Zlatých glóbů a jednoho Oscara za píseň k filmu Philadelphia. V roce 2004 byl časopisem Rolling Stone vyhlášen 23. největším umělcem všech dob. Dvakráte také koncertoval v Česku, a to v letech 1997 a 2012.

K těm ostatním se snad vrátíme později.

A že to je poslouchatelná muzika se můžete přesvědčit ve vložených nahrávkách :

Byla snaha nabídnout rozhlasové internetové stanice, které country-rock nabízejí, ale ty hrají většinou směs country, bluegrassu a folku. Čistě country-rock má v názvu Calm Radio Country Rock, radio z Ontária v Kanadě, ale ani ona tento žánzr nehraje celý vysílací čas.

ZPĚT NA STRANU "NAVAZUJÍCÍ STYLY"